BÜYÜK HAN

Lefkoşa’nın güney doğu tarafında yer alan bu han, Osmanlı Döneminin ilk Kıbrıs valisi olan Muzaffer Paşa tarafından 1572 yılında inşa ettirilmiştir.İç bahçesinde alt kısmı çeşme olan sekizgen yapılı bir mescit yer almaktadır. Batı kısmında da bir girişi olan hanın ana girişi sağ tarafındaki Asmaaltı Sokağına açılmaktadır.

İngiliz Sömürge döneminin ilk zamanlarından 1895 yılına kadar Lefkoşa Merkez Hapisanesi olarak kullanılan yapıya 1963 yılında fakir aileler yerleştirilmiştir. Güney tarafınının yıkılıp güneydoğu köşesinin aslına uygun inşa edilmediği restorasyon çalışmaları 1963 olayları sebabiyel yarım kalmıştır. Türkiye Cumhuriyetinin mali desteğiyle 1995 yılında yeniden başlayan restorasyon çalışmaları 2003 tarihinde tamamlanmış olup, yapı kuzeydeki sosyal ve kültürel yaşama katkı sağlayan en büyük yatırımlardan biri olarak topluma kazandırılmıştır.

Turist enformasyon merkezi olarak da kullanılan han, ziyaretçilerin ilgisini çeken Kıbrısa özgü her türlü antika, elişi ve diğer sanat ürünlerini satan dükkanlara da ev sahipliği yapmaktadır. Ufak çaplı gösterilerin ve kültürel aktivitelerin de yapıldığı handa,otantik bir Türk kahvesi; ve  yerel mutfağın seçkin ve taze örneklerini sunan bir restoran bulunmaktadır. Salı ve Cuma geceleri canlı müzik eşliğinde şarap servisi yapan şarap barı da bu hana özel bir atmosfer kazandırmaktadır. Büyük han, Lefkoşaya yeniden hayat kazandırmak için şimdiye kadar yapılan ilk  projelerden olup başarılı ve eşsiz bir projedir. 

 

    PAPAZLARIN MECLİS BİNASI (CHAPTER HOUSE)

 

Selimiye Caminin güneydoğu tarafında yer alan iki katlı bina MS XIV. yüzyılda inşa edilmiştir. St.Sophia Katedrali’nde (Selimiye Cami) görevli rahiplerin toplantı yeri olarak kullanılmaktaydı.

 

 

 

 

     DERVİŞ PAŞA KONAĞI

 

Arabahmet bölgesindeki Beliğ Paşa sokağında yer alan yapı, 1829 yılında inşa edilmiştir. Bu iki katlı konağın sahibi Kıbrıs’ın ilk Türk gazetesi ‘Zaman’ı yayımlayan Derviş Paşadır. Zemin katı taştan, üst katı ise kerpiçten inşa edilen binanın ana salonunda sonradan eklenmiş süslü tavan işlemesi dikkat çeker. 1978-88 yılları arasında restore edilen bina 21 Mart 1988’de ‘Müze Evi’ veya ‘Etnografya Müzesi’ olarak halka açılmıştır. Binada bir ana salon, bir gelin odası, bir yemek odası ve günlük kullanım eşyalarının sergilendiği oda bulunmaktadır.  

    ESKİ ESERLER VE MÜZELER DAİRESİ

Haydarpaşa Caminin avlusunda yer alan ve vaktiyle ‘Rüşdiye’ olarak kullanılan bu bina daha sonraları uzun yıllar Haydarpaşa İlkokulu olarak kullanılmıştır. 1950’li yılların sonuna doğru ise Kıbrısta’ki ilk ticaret lisesi olan ‘Haydarpaşa Ticaret Lisesi’ burada açılmış olup; 1969’dan 1975 yılında kadar da burası İngiliz Okulunun emrine verilmiştir. Daha sonraki yıllarda da ‘Göçmen Yurdu’ olmuş ve uzun yıllar böyle kullanıldıktan sonra belli bir süre İskan bakanlığına bağlı ambar olarak kullanılmış,sonra da belli bir süre boş kalmıştır. Günümüze yakın bir geçmişte ise, oraya ‘Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’ taşınmış durumdadır.

  1 ǀ 2 ǀ 3 ǀ 4 ǀ 5 ǀ 6 ǀ 7 ǀ 8